Gebe Masajı


Gebelik fiziksel ruhsal ve bedensel olarak birçok değişimin yaşandığı ve uyum gerektiren bir süreçtir. Bu dönemi kendinizi rahatlamış ve güvende hissederek süreçlere uyum sağlayarak geçirmeniz bebeğiniz ile aranızda kuracağınız bağın kuvvetlenmesine yardımcı olacaktır. Gebelik döneminde hem iç dünyanıza yolculuk yapmak hem de bebeğinizle ilişkinizi sürdürebileceğiniz sizi rahatlatabilecek en keyifli yollardan biri masajdır. Masaj Yunancada “yoğurma” anlamına gelmekte olup birçok dokunma duyusunun harekete geçirilmesini sağlayan tekniklerin bütünüdür. Masaj “iyileşmeyi sağlayan ve sağlıklı hissetmenizi sağlayan, vücut dokularınıza yumuşak olarak yapılan kasıtlı ve sistematik dokunuşlar bütününden oluşmaktadır.” Masaj yoluyla dış dünyadan bir süre uzaklaşarak beden ve zihin arasındaki uyuma odaklanarak gevşeyebilirsiniz. Gebelik süresince uzman kişiler tarafından 14-39 gebelik haftaları arası ortalama olarak 20-30 dakika süreyle gerçekleştirilecek masajın sürecinizi olumlu etkileyecek birçok değişimin yaşanmasını sağlamayı kolaylaştırılacağı bildirilmektedir.

Bebeğinizin karnınızda geçirdiği büyüme ve gelişme süreçlerine eşlik ederken masaj sizi iç dünyanıza yönlendirerek onunla birlikte bu süreci keyifle geçirmenize yardımcı olacaktır. Gebelikte masaj uygulaması yaşayacağınız sırt ağrısı, cilt çatlakları gibi fiziksel değişimlerin size yaşatacağı rahatsızlık hissinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Masaj uygulaması sırasında kan yoluyla iletilen mutluluk (seratonin) ve rahatlama (endorfin) hormonları;

  • Kaslarınızın gevşemesini,
  • Dolaşım sisteminizin düzenlenmesini,
  • Ağrı hissinizin azalmasını,
  • Cilt dokunuzun yenilenmesini
  • Kaygılardan arınmanızı
  • Bebeğinizin sağlıklı gelişimini
  • Anne bebek bağınızın kurulmasını sağlar.

Masajın size sağlayacağı en önemli avantajlardan bir diğeri ise güvendir. Gebeliğinizde trimesterlara göre ruhsal açıdan anneliğe hazırlanırken çeşitli duygu değişimleri yaşamaktasınız. Yaşadığınız duygu değişimlerinin temelinde güven olduğu sürece bu dönemleri daha rahat ve sakin bir şekilde geçirebilirsiniz. Doğuma hazırlık sürecinde masaj yoluyla kendinize ve bebeğinize olan güveninizin artması herhangi bir sağlık sorununuz yoksa normal doğum yapma olasılığınızı arttırmaktadır. Aranızda gelişecek bağ sayesinde bebeğiniz ile doğum sonu dönemde de aranızdaki ilişki emzirme yoluyla sürdürülecektir.